hivin
18 بهمن 1401 - 15:08

اضافه شدن ۲۹ دستگاه اتوبوس جدید به ناوگان حمل و نقل شهری مشهد

مراسم رونمایی و آغاز به فعالیت ۲۹ دستگاه اتوبوس جدید ناوگان حمل و نقل شهری مشهد برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس ، اصغری سرپرست شهرداری مشهد امروز در مراسم رونمایی از 29 دستگاه اتوبوس جدید و بازگشایی محور شهیدمحبی و بهسازی محور رسالت، اظهار داشت: تمام این اتوبوس ها از نوع کف کوتاه فاقد پله و دارای رمپ ورود ویلچر جهت توان یابان است همچنین در راستای کمک به کاهش آلودگی هوا، اتوبوس های خریداری شده دارای استاندارد آلایندگی یورو چهار و پنج مجهز به فیلتر DPF هستند که آلایندگی کمتری ایجاد می‌کند.

وی همچنین با اشاره به بازگشایی محور شهید محبی و بهسازی محور رسالت منطقه سه افزود: درمجموع پنج پروژه با اعتباری 950 میلیارد ریالی در این منطقه افتتاح شد؛ یکی از پروژه‌هایی که دراین منطقه اجرا شده ساماندهی و بهسازی معبر ابتدای رسالت شامل پیاده روسازی، آسفالت و اصلاح هندسی (از بزرگراه شهید میرزایی تا کال دروی) است.

اصغری تصریح کرد: یکی دیگر از پروژه‌های این منطقه اتصال محور شهید محبی به رسالت که برای اجرای آن 16هزار متر زیرسازی، هزار متر جدول‌گذاری و 16هزارمترمربع آسفالت انجام‌شده است. همچنین دراین پروژه 2 دستگاه پل روی کال دروی( رسالت 81 و رسالت 85) احداث شده است.

وی اضافه کرد: بهسازی و ساماندهی رسالت 97 و اجرای پروژه دوربرگردان همت‌آباد نیز دو پروژه دیگر این منطقه است.

معاون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری مشهد نیز در این مراسم اظهار داشت:اجرای پنجاه هزار مترمربع آسفالت، 6.5 کیلومتر جدول گذاری، دو کیلومتر لوله گذاری، پر کردن 70 حلقه چاه در مسیر و پنج هزار مترمربع پیاده‌روسازی از جمله اقدامات عمرانی انجام شده در منطقه سه است.

سید خلیل منبتی  افزود: امروز 29 دستگاه اتوبوس به 167 خط در سطح شهر افزوده می‌شود تا جابه‌جایی روزانه 900هزار تا یک میلیون مسافر تسهیل شود.

معاون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری مشهد تصریح کرد: از ابتدای دوره ششم 169 دستگاه خودرو جدید به ناوگان افزوده شده که شامل 112 دستگاه اتوبوس، 30 دستگاه میدل‌باس و 27 دستگاه اتوبوس بازسازی شده است.

منبتی عنوان کرد: قرارداد خرید 200 دستگاه ناوگان جدید نیز منعقد شده که در نیمه اول سال جدید وارد خط می‌شود و شامل 100 دستگاه اتوبوس و 100 دستگاه میدل‌باس است؛ این 29 دستگاه با اعتباری بالغ بر 150 میلیارد تومان خریداری شده که 75 درصد آن سهم دولت و مابقی را شهرداری تقبل کرده است.

وی افزود: امیدواریم پل دهرود و دوربرگردان شهید میرزایی در آینده نزدیک به بهره برداری برسد، با دستور شهردار برخی پروژه‌ها در روزهای آتی کلنگ زنی خواهد شد.

 اصغری در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: توفیق این را داشتم که در دوران خدمت، در مناطقی که موسوم به حاشیه شهر است خدمت کنم و شاید بهترین دوران خدمت زمانی بود که با مردمی صمیمی، خونگرم، کم توقع و وفادار که خواسته‌های معقولی نیز دارند گذراندم و همچنان با برخی در آنان در ارتباط هستم.

وی ادامه داد: یکی از مشخصه‌های بافت ناکارآمد شهری، نفوذناپذیری است به این معنا که تردد و ترافیک در بسیاری از مناطق کم‌برخوردار زیاد و عرض معابر کم است.

سرپرست شهرداری مشهد تصریح کرد: توجه به حاشیه شهر از منویات مقام معظم رهبری است و در شهر مشهد نیز نماینده ایشان، آیت‌الله علم‌الهدی، تاکیدات فراوانی بر این موضوع دارند.

اصغری خاطرنشان کرد: بنا بر تاکید شورای ششم نسبت به ساماندهی، توانمندسازی و بازآفرینی این محدوده های شهری، اقدامات خوبی توسط شهرداری رقم خورده است؛ همچنین سازمان بازآفرینی نیز پروژه‌های زودبازده را تعریف کرده که فاز دوم آن در حال بررسی است.

ورود 140دستگاه اتوبوس جدید

ایمان فرهمندی، رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر مشهد نیز از افزایش بودجه عمرانی حاشیه شهر تا وارد کردن 140دستگاه اتوبوس جدید خبرداد وگفت: در اصلاح بودجه سال گذشته 38 درصد اعتبارات عمرانی به حاشیه شهر اختصاص یافت اما امسال این عدد به بیش از 43 درصد رسیده است.

وی افزود: تلاش کردیم در دوره ششم مدیریت شهری عقب ماندگی‌ها را جبران کنیم و اعتبارات حوزه عمران و حوزه بانوان افزایش یافته و به جد پیگیر ایجاد پارک بانوان و دوچرخه رایگان برای آنان در پارک ها هستیم و هزینه فرهنگسراها و سالن‌های ورزشی نیز در سال آینده افزایش قیمت نخواهد داشت.

رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر مشهد تصریح کرد: در حوزه حمل و نقل بیش از 140 دستگاه اتوبوس جدید وارد شده و برنامه افزایش آن با کمک دولت به جد در دست پیگیری است.

فرهمندی ادامه داد: از دیگر اقدامات صورت گرفته می‌توان به راه اندازی خطوط 100 تومانی، راه اندازی ناوگان میدل باس، پیگیری جدی برای اتمام حفاری خط سه مترو اشاره کرد.

وی بیان کرد: در بحث حاشیه شهر که تمرکز شوراست نیز کارهای خوبی رخ داده که مهمترین آن ها اجرای پروژه‌های زودبازده است در سال اول 10 میلیارد و در سال دوم 15 میلیارد به آن اختصاص یافته است.

رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر مشهد عنوان کرد: یکی از مشکلات حاشیه، معابر بسته وترافیک در محور ورودی است که از ابتدا تلاش کردیم گره‌های بولوار بصیرت، شهید محبی، ابتدای خیابان خواجه ربیع و خیابان کرامت را بازگشایی و دوربرگردان همت‌آباد، شهیدمیرزایی و پل دهرود نیز از دیگر تعهدات ما به مردم است.

اجرای 44 پروژه شهری در منطقه3 در دوره ششم مدیریت شهری 

مهدی خداشناس، شهردار منطقه سه نیز اظهارداشت:44 پروژه شهری در این منطقه در دوره ششم مدیریت شهری اجرایی شد.

 وی اظهار کرد: در طی مدت بیش از یکسال دستاوردهایی در این منطقه داشته ‌ایم که شامل کلنگ زنی پل دهرود و دور برگردان شهید میرزایی و 3 مراسم افتتاح کلی برای پروژه‌ها بوده است.

خداشناس ادامه داد: تاکنون 6 پروژه کلان و 10 پروژه روبنایی جمعا به تعداد 16 پروژه بهره برداری شده است و با مراسم امروز نیز 5 پروژه کلان و زیر بنایی و در انتهای دهه فجر نیز 23 پروژه در قالب پروژه‌های زودبازده به بهره برداری خواهد رسید که تعداد پروژه‌هایی که در این دوره مدیریت شهری در اختیار مردم قرار می‌گیرد به 44 پروژه می‌رسد.

شهردار منطقه سه در خصوص پروژه‌های امروز نیز گفت: این پروژه‌ها مبتنی بر گره‌های 20 ساله مطروحه از سوی مردم آسیب شناسی و انجام طراحی‌های لازم با اعتبار بالغ بر 950 میلیارد ریال بهره برداری می رسد.

وی افزود: این پروژه‌ها شامل 5 پروژه کلان سه گانه‌های ابتدای رسالت پیاده، رو سازی آسفالت اصلاح هندسی از بزرگراه شهید میرزایی تا کال کال کشف‌رود، اتصال شهید محبی به رسالت، بازگشایی رسالت 97 و دور برگردان همت‌آباد می‌شود.

شهردار منطقه سه خاطرنشان کرد: در این پروژه‌ها رکورد آسفالت ریزی در یک هفته با مساحت بالغ بر 50 هزار متر مربع در سال 1401 شکسته شد و نیز در قالب نهضت آسفالت در منطقه 3 در سال جاری این عدد به مساحتی بالغ بر 150 هزار متر مربع رسید که رتبه اول بین مناطق را به خود اختصاص داده است.

وی بیان کرد: اتفاق مبارک دیگری که در این پروژه‌ها و سایر پروژه جاری منطقه محقق شد ثبت رکورد جمع آوری آب‌های سطحی با متراژ 6 هزار و 300 متر طول بود که تمام معابر اصلی حاشیه شهر در منطقه 3 از پدیده آبگرفتگی و آب افتادگی رها شدند.

خداشناس به پیاده‌روسازی معابر این محدوده اشاره و تصریح کرد: اقدام موثر سومی که در سال جاری محقق شد؛ پیاده‌روسازی 9هزار و 500 متر مربع از معابر اصلی این منطقه بود.

انتهای پیام/282/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1025015